22 marca 2017 r. Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa UO uczestniczył po raz ósmy w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Języku Polskim w Kaletach (województwo śląskie) przeznaczonym dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Organizatorami konkursu byli studenci z Naukowego Koła Onomastów z przewodniczącym Przemysławem Ślęzakiem na czele, a pod opieką dr Anny Tabisz i dr hab. Danuty Lech-Kirstein, a także Publiczne Gimnazjum im. ks. Pawła Rogowskiego w Kaletach. Rangę konkursu podniosła obecność w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaletach Pani dyrektor IPiK dr hab. Jolanty Nocoń, prof. UO oraz władz miasta: burmistrza Klaudiusza Kandzi i przewodniczącego Rady Miejskiej Eugeniusza Ptaka. Prof. Jolanta Nocoń przywitała uczniów wykładem pt. Ile „twarzy” ma język polski, a następnie spotkała się z nauczycielami języka polskiego.