21 marca br. przedstawicielki Naukowego Koła Onomastów “Onoma” – Ewelina Maćkiewicz i Patrycja Kosarczyn wraz z opiekunem koła dr hab. Danutą Lech-Kirstein odwiedziły gościnne Kalety, aby przeprowadzić po raz siódmy Konkurs Wiedzy o Języku Polskim. Współorganizatorem konkursu było Gimnazjum im. ks. P. Rogowskiego w Kaletach z dyrektorem Krzysztofem Lisieckim, a patronat objął burmistrz Kalet Klaudiusz Kandzia.

W części wstępnej mieliśmy okazję obejrzeć film promujący Kalety – “leśny zakątek Śląska”, a także usłyszeć krótki wykład prof. Danuty Lech-Kirstein pt. „O zagrożeniach i pułapkach współczesnej polszczyzny”. Uczniowie żywo reagowali na przykłady podawane z ich slangu młodzieżowego, takie jak sztos czy xD – młodzieżowe słowa roku 2016 i 2017. Następnie uczniowie napisali test ułożony przez naszych studentów i dyktando autorstwa doktorantki Agnieszki Wojcieszek. W miłej atmosferze umówiliśmy się z nimi za rok.

Media o nas: