NAUCZANIE JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE

Studia podyplomowe

Nauczanie języka polskiego w szkole

Kierownik studium:
dr Anna Tabisz, e-mail: atabisz@uni.opole.pl

Sekretariat studiów podyplomowych
Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego,

45-040 Opole, pl. Kopernika 11, Collegium Maius,

tel. + 48 77 54-16-003

Ewa Firlus, mail: filpol@uni.opole.pl

Zakres uprawnień:
ukończenie studiów podyplomowych daje uprawnienia do uczenia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych różnego typu jako nauczyciel języka polskiego.

Po ukończeniu studiów absolwenci z wykształceniem wyższym zawodowym uzyskują przygotowanie do pracy w szkole podstawowej, natomiast z wykształceniem magisterskim uzyskują przygotowanie do pracy w szkołach zarówno podstawowej, jak i ponadpodstawowej.

Warunek przyjęcia:
studia przeznaczone są wyłącznie dla absolwentów kierunku filologia polska (tryb licencjacki i magisterski), którzy w trakcie studiów nie uzyskali uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela języka polskiego.

Czas trwania:
4 semestry.
Zajęcia rozpoczynają się w październiku 2017 r.

Rekrutacja trwa do 23 września 2017 r.

Liczba godzin dydaktycznych:
ogółem 390 (w semestrze I – 100, w II – 95, w III – 95, w IV – 100).

Przedmioty:

• Psychologiczne podstawy nauczania i wychowania
  • Psychologiczne podstawy rozwoju mowy
  • Współczesne koncepcje wychowania
  • Współczesne koncepcje nauczania
  • Diagnoza i terapia pedagogiczna
  • Emisja i higiena głosu
  • Dydaktyka języka polskiego – kształcenie kulturowo-literackie
    Dydaktyka języka polskiego – kształcenie językowe
  • Diagnoza osiągnięć szkolnych z języka polskiego
  • Literatura dla młodego odbiorcy
  • Praktyka pedagogiczna śródroczna
  • Praktyka pedagogiczna ciągła po 2 tyg. w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole ponadpodstawowej.

Koszt za semestr:

czesne za studia uzależnione są od liczby kandydatów

Wymagane dokumenty i adres ich składania:

• podanie o przyjęcie na studia adresowane do kierownika studiów podyplomowych z załączoną zgodą na przetwarzanie danych osobowych,
  • odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych lub kserokopię dyplomu poświadczoną przez pracownika jednostki przyjmującej dokumenty
  • kwestionariusz osobowy,
  • kserokopia dowodu osobistego poświadczona przez jednostkę przyjmującą dokumenty,
  • 2 zdjęcia,
  • zobowiązanie do uiszczenia odpłatności za studia
  • adres: Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa UO, pl. Kopernika 11, 45-040 Opole

Termin składania dokumentów:
do końca września każdego roku.

Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego,
45-040 Opole, pl. Kopernika 11, Collegium Maius,