Prof. dr hab. Aneta Mazur

• Komparatystyka;
  • Estetyka.

Monografie

Pod znakiem Saturna. Topika melancholii w późnej twórczości Elizy Orzeszkowej, Opole 2010.

Transcendencja realistów. Motywy metafizyczne w polskiej i niemieckiej prozie II połowy XIX wieku. Opole 2001.

Parnasizm w poezji polskiej drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Opole 1993.

Redakcja tomów

[wespół z Grażyną Borkowską] Codzienność w literaturze XIX (i XX) wieku. Od Adalberta Stiftera do współczesności, red. Grażyna Borkowska, Aneta Mazur, Opole 2007.

Wokół twórczości i świadomości generacyjnej drugiego pokolenia pozytywistów polskich, red. A. Mazur, Opole 2004.

Artykuły

Tematy oniryczne w literaturze polskiej po roku 1863. Przegląd problematyki na wybranych przykładach. „Pamiętnik Literacki” 1990 z. 4, s. 25-53.

Fantazja pozytywistów, czyli „Pytania” Elizy Orzeszkowej. „Zeszyty Naukowe WSP w Opolu. Filologia Polska” XXXIV (1994), s. 5-12.

Wiry polskości czyli o niedocenionej powieści Henryka Sienkiewicza. W: Spotkanie Sienkiewiczowskie Opole, 24-25 X 1996 w sto pięćdziesiątą rocznicę urodzin pisarza i osiemdziesiątą rocznicę śmierci pisarza oraz w stulecie powstania „Quo vadis?”. Praca zbiorowa pod redakcją Zdzisława Piaseckiego. Opole 1997, s. 169-182.

Jeszcze o kamieniu w „Lalce” Prusa. W: Jubileuszowe „Żniwo u Prusa”. Materiały z międzynarodowej sesji prusowskiej w 1997r. Pod redakcją Zbigniewa Przybyły. Częstochowa 1998, s. 129-136.

„Rodzina Połanieckich” – powieść rozwojowa, [w:] Henryk Sienkiewicz, twórca i obywatel. Red. W. Hendzel, Z. Piasecki, Opole.

Der Unsterblichkeit-Gedanke bei den polnischen und deutschsprachigen Realisten des 19. Jahrhunderts [„Zeitschrift für Religions – und Geistesgeschichte” 2003, Heft 1.]

Melancholia u pozytywistów (rekonesans), [w:] Na przełomie wieków… Studia i szkice ofiarowane Profesorowi Zdzisławowi Piaseckiemu w czterdziestolecie pracy naukowej, red. W. Hendzel, P. Obrączka, Opole 2003, s. 171-185.

Ich troje: Józef Eichendorff – Adalbert Stifter – Luiza Eichendorff, „Kwartalnik Opolski” 2003 nr 4, s. 27-34.
Et Hexen in Arkadien…das Dämonisch-Weibliche im Tal der Issa von Czesław Miłosz [w:] Hexen. Historische Faktizität und fiktive Bildlichkeit. Sorcieres. Faits historiques, imagerie et fiction. Hg. von M. George, A. Rudolph, Dettelbach 2004 [materiały pokonferencyjne: Internationales Symposion „Die Hexe. Historische Realität, Ideologie und Fiktion”; Muzeum Regionalne w Penzlinie, Instytut Germanistyki w Poitiers, Penzlin (Meklemburgia) 31 października – 2 listopada 2002], s. 333-349.

Człowiek wśród rzeczy i rzecz wśród ludzi. Reifikacje i antropomorfizacje w prozie Marii Konopnickiej, [w:] Ludzie – rzeczy – obrazy. Studia i szkice o epoce Marii Konopnickiej, red. T Budrewicz, Z. Fałtynowicz, Suwałki 2004, s. 27-39.

Asnyk, [w:] Historia literatury polskiej w dziesięciu tomach. T. VI: Pozytywizm, red. A. Skoczek, Bochnia-Kraków-Warszawa [2004], ss. 261-284, 491-493.

Psyche portret potrójny: Edgar Allan Poe – Eliza Orzeszkowa – Vladimir Nabokov, [w:] Księga pamiątkowa ku czci Księdza Profesora Dra hab. Bonifacego Miązka w 70. rocznicę urodzin, red. K. A. Kuczyński, P. Obrączka, Londyn 2005, ss. 271-286.

Motyw jean-paulowski w „Wieczorach drezdeńskich” Józefa Ignacego Kraszewskiego, [w:] Europejskość i rodzimość. Horyzonty twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, red. W. Ratajczak, T. Sobieraj, Poznań 2006, ss. 309-320.

Anioły pozytywizmu, [w:] Anioł w literaturze i kulturze, red. J. Ługowska, t. 3, Wrocław 2006, s. 169-180.

„Ludi bene fundati?” Dylematy etyczne w „Tragikomedii prawdy” Aleksandra Świętochowskiego, [w:] Etyka i literatura. Pisarze

„Witiko” (1868) – „stara baśń” Adalberta Stiftera, [w:] Powieść historyczna dawniej i dziś, red. R. Stachura, T. Budrewicz, B. Faron, Kraków 2006, s. 207-220.

Mitologia bez dogmatu? Mityczne metamorfozy w powieści Henryka Sienkiewicza, [w:] Teksty – konteksty – interpretacje. W kręgu literatury, języka i kultury, red. Elżbieta Dąbrowska, Krystyna Kossakowska-Jarosz, Opole 2007, s. 21-30.
Literarische Napoleonbilder: Victor Hugo „Die Elenden”, Lew Tolstoi „Krieg und Frieden”, Stefan Żeromski „In Schutt und Asche”, [w:] Napoleon und Europa. Realität und Legende, Hg. Marion George, Andrea Rudolph, Dettelbach 2008, s. 311-335.

Absolut i forma: O „Italii” Marii Konopnickiej, [w:] Poszukiwanie świadectw. Szkice o problematyce religijnej w literaturze II połowy XIX i początku XX wieku, red. Jakub Malik, Lublin 2008, s. 127-143.

Casus Elizy Orzeszkowej: dramaturgia mitu i historii, [w:] Dramat w historii, historia w dramacie, red. Krystyna Latawiec, Renata Stachura-Lupa, Jerzy Waligóra, współpraca Ewa Łubieniewska, Kraków 2009, ss. 396-411.

Poetyka widzeń oraz nawróceń w tekstach Prusa, Orzeszkowej i Sienkiewicza, [w:] Poetyka i semantyka doświadczeń religijnych w literaturze, red. Agnieszka Bielak, Piotr Nowaczyński, Wydawnictwo KUL, Lublin 2011, s. 113-130.

Stefania Chłędowska (1850-1884) – krytyk niespełniony, [w:] Dyskursy krytycznoliterackie 1764-1918. Wokół „Słownika polskiej krytyki literackiej”, red. Grażyna Borkowska, Magdalena Rudkowska, Fundacja Akademia Humanistyczna, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2010 [publ. 2011], s. 176-191.

Hobby

Ogrodnictwo;