11 maja 2017 r. wykład mistrzowski pt. Żegnaj „Lalko” albo sprawiedliwość literatury wygłosił profesor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek.  Brawurowo opowiedział o „Lalce” jako powieści zemsty, nawiązującej do schematu fabularnego „Hrabiego Monte Christo”; przedstawił powieść Prusa jako tekst nowoczesny, ukazujący świat zrujnowanych relacji międzyludzkich. Prof. Koziołek raz jeszcze przekonał słuchaczy: doktorantów, studentów, wykładowców – że „dobrze się myśli literaturą.”

Ryszard Koziołek jest laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki za książkę „Dobrze się myśli literaturą” (Wydawnictwo Czarne, 2016) – zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę. W dorobku Ryszarda Koziołka m. in. jest także nagrodzona monografia: „Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy” (2009, Nagroda Literacka GDYNIA w kategorii eseistyka).